Za Škofove izbrance usodna uvodna četrtina

Slovenski vaterpolisti so na sredozemskih igrah v Oranu tekmovanje končali na šestem mestu. V tekmi za peto mesto so po slabem začetku izgubili z Grčijo z 12:16 (1:5, 4:2, 4:5, 3:4). Izbranci Jureta Škofa se tako domov vračajo z dvema zmagama in tremi porazi in potrditvijo, da gre za generacijo, v katero se bo splačalo vlagati.

Slovenija – Grčija 12:16 (1:5, 4:2, 4:5, 3:4)

Slovenija: Osel, Čanč 3, Fičur, Seljak, Lah 5, Kačič, Rajlić, Paunović, Čarni, Cerar 4, Gligorovkil, Koder, Lončarević. Selektor: Jure Škof, pomočnik selektorja: Nikola Hajdin.
Grčija: Aleiftiras, Damigos, Tourkomenis, Nikolaidis, Tottis, Almyras, Kastrinakis, Bitsakos, Defteraios, Myrilos, Mathiopoulos, Spachits, Kandanoleon. Selektor: Ilias Machairas, pomočnik selektorja: Teo Andreakos.

Že z uvrstitvijo na tretje mesto v skupini B so slovenski vaterpolisti presegli svoje cilje, premagali so Portugalsko in Francijo, z dobro igro pa so navdušili tudi proti Črni gori, čeprav so izgubili s 6:11. Nekaj slabši dan so imeli le proti Srbiji, in to po dveh dobro odigranih četrtinah, ko so zaostajali le za dva gola za verjetno prvimi favoriti sredozemskih iger. Tudi zato so bila njihova pričakovanja proti Grkom, ki so v odločilni tekmi za uvrstitev v polfinale proti Italiji izgubili s 6:10. Vendar je bilo njihovih upov za končno peto meto bolj ali manj konec že po prvi četrtini, ko so zaostajali za štiri gole.

Za slovenske vaterpoliste je bila tekma z Grčijo za končno peto mesto že peta na turnirju, za Grke šele četrta in morda je tudi to vplivalo na njihov slabši začetek uvodne četrtine. V njej so si Grki priigrali štiri gole prednosti. Slovenska obramba ni bila na ravni nekaterih prejšnjih tekem, zatajili so tudi strelci v napadu. Grki so po slabih štirih minutah tekme vodili že s 4:0, šele 41 sekund pred koncem uvodne četrtine pa je v polno zadel tudi Matija Bernard Čanč. Toda s tem ni bilo konec golov v tej četrtini, saj je mrežo Nejca Osela zatresel še Nikolaos Kastrinakis.

Čeprav je na začetku druge četrtine Grčija povedla tudi s 6:1, se slovenski vaterpolisti še niso sprijaznili s porazom. Zadevo sta v svoje roke vzela najboljši slovenski strelec turnirja, Jaša Lah in Aleksander Cerar, sicer oba kandidata za slovensko člansko reprezentanco, ki sta zadela po dvakrat, Slovenija pa je ob polovici tekme zaostajala le še za dva gola. Žal pa do priključka v tretji četrtini ni prišlo, še več, na sredini četrtine so Grki spet povedli s štirimi goli prednosti, Lah pa je ob njenem koncu slovenski zaostanek znižal na minus tri (9:12).

Ko je po pol minute igra zadnje četrtine Čanč s svojim drugim golom znižal na 10:12, se je spet pojavila možnost za preobrat. Čeprav je bilo prisotno veliko želje, so bile noge in roke pretežke, kar so Grki izkoristili, tri minute pred koncem zadnjega sodnikovega žvižga pobegnili na 14:10, s tem pa je bila tekma odločena. V slovenski vrsti je bilo za preobrat premalo razpoloženih igralcev, samo Čanč, Lah in Cerar, ki je iz štirih poskusov zadel prav tolikokrat, je bilo premalo za končno zmago.

V tekmi za sedmo mesto je Francija z 11:10 (1:1, 3:1, 3:4, 4:4) premagala Turčijo, popoldne pa sta na sporedu še polfinalni tekmi, Srbija bo igrala z Italijo, Španija pa s Črno goro.