Tudi Japonska premočna za slovenske kadete

Slovenska kadetska reprezentanca je na svetovnem prvenstvu U16 v Volosu tekmovanje nadaljevala v zlati skupini. Njihov prvi nasprotnik je bila Japonska, ki je brez težav zmagala z  13:3 (3:1, 3:0, 2:0, 5:1). Jutri, ob bo Slovenija igrala z Avstralijo za mesta od 13. do 16., Japonce pa čaka dvoboj z Brazilijo za mesta od 9. do 12.

Japonska : SLOVENIJA 13:3 (3:2, 3:0, 2:0, 5:1)

Volos – Sodnika: Gaisford (Južna Afrika), Krol (Polska)

Japonska: Ogami, Yoneda, Kozaka, Inoue 6, Iijima, Okamoto, Shoyama 1, Goto, Morikawa 1, Miyama 3, Minagawa 2, Yamanaka.

Slovenija: Karničar, Šantak, Poličnik 1, Povhe 1, Lukić 1, Bašić, Poznik, Kirasič, Klobučar, Laketić, Ćetković, Štromajer, Udovč. Selektor Nikola Hajdin, pomočnik selektorja Tadej Peranovič.

Po dveh porazih so izbranci Nikole Hajdina svetovno prvenstvo z veliko mero optimizma vstopili v dvoboj z Japonci, ki igrajo atipičen vaterpolo. Japonska je v predtekmovalni skupini D izgubila z domačinom prvenstva, Grčijo (7:18) in nato v odločilni tekmi za uvrstitev v osmino finala visoko premagala Švico (19:2). V osmini finala je nudila dostojen odpor Črni gori (9:16), veliko boljši nasprotnik pa je bila v dvoboju s Slovenijo, ki je še drugo tekmo zaporedoma izgubila z izidom 3:13. Včeraj jo je s tem izidom v osmini finala premagala Španija.

Že začetek tekme je pripadel japonskim vaterpolistom, ki so sredi prve četrtine po golu Kaia Inouea povedli z 2:1. Anže Povhe je pol minute pozneje dosegel prvi gol za Slovenijo, toda do konca četrtine je Inoue zadel še enkrat, za priključek pa je 17 sekund pred prvim odmorom poskrbel Nikola Lukić.

V drugi četrtini so imeli slovenski kadeti veliko težav z realizacijo napada, na drugi stran so njihovi vrstniki iz Japonske spet dosegli tri gole, ob tem pa še nekajkrat zadeli okvir vrat. Ko sta Toa Miyama in Yu Shoyama sredi tretje četrtine izkoristila prednost igralca več, je bilo že 8:2 za japonsko izbrano vrsto. Slovenski vaterpolisti so se predali, Japonci pa so nadaljevali zavzeto igro in prišli do visoke zmage. V zadnji sekundi tekme je tretji gol za Slovenijo dosegel še Florijan Poličnik, s kar šestimi od trinajstih japonskih pa se je izkazal Inoue.

Jutri se bodo slovenski vaterpolisti ob 8. uri pomerili z Avstralci, ki danes v izenačeni tekmi izgubili proti Braziliji z 9:10. Avstralci so v svoji predtekmovalni skupini izgubili s Črno goro z 12:14 in premagali Latvijo z 25:3, v osmini finala pa je bila bolšja od njih Grčija s 15:8.

Izjavi po tekmi

Teodor Bašić: »Žal sem bil na klopi, tako da statistike naše tekme ne poznam. Jutri igramo z Avstralijo ki je tesno izgubila z Brazilijo, zato nas čaka nova težka tekma. Današnja tekma z Japonci se mi je zdela v redu. Prvi dve četrtini smo igrali dobro, v drugi polovici tekme pa smo se prehitro predali. Mislim, da nam, če se bomo držali plana in igrali kot ekipa, lahko uspe premagati Avstralijo.«

Branko Kirasič: »Mislil sem, da bo tekma proti Japonski bolj mirna in lažja. Ko smo gledali njihovo prejšnjo tekmo, so se zdeli podobne kvalitete z nami. Predvideval sem, da bo tekma izgubljena ali pa dobljena z majhno razliko, zaro sem malo razočaran nad razpletom. Sedaj nas čaka Avstralija. Spoznali smo jo na skupnem treningu. Bilo je zanimivo, saj je njihov presing močan, a smo ga takrat vseeno prebili. Trening tekma z njimi nam je šla dobro. Srečanje bo težko, a mislim, da zmoremo.«